2012 m. liepos 8 d., sekmadienis

Sfinksas

Šiek tiek istorijos. Yra žinoma, jog actekai jau prieš daugelį šimtmečių laikė namuose beplaukes kates, panašias į šiandieninius sfinksus. Modernioji veislė ėmė vystytis po 1966m, kuri buvo išveista Kanadoje. Istorija pasakoja, kad septinto dešimtemčio pabaigoje Toronto (Kanada) miesto gatvėje rasti keli valkataujantys beplaukiai kačiukai. Jais buvo susidomėta ir jų veisimas susilaukė didelio pasisekimo. Ši rasė gavo Sfinkso vardą. Sfinksų rasės standartas buvo pripažintas 1997m, todėl ši veislė yra dar visai nauja.
Norint išlaikyti pirminį standartą, sfinksai mišrinami su naminėmis katėmis arba devonreksais, kurių tipas labai panašus į sfinksų. Taip išvengiama įvaisos.
Išvaizda. Sfinksų išvaizda daugeliui žmonių sukelia šypsnį veide. Juk tai tikriausiai vienintelė beplaukių kačių veislė pasaulyje! Tačiau šios katės toli gražu atitinka ne kiekvieno žmogaus skonį. Įdomu tai, jog šia nepaprasta sfinksų išvaizda žmonės arba žavisi arba atstumia, tačiau abejingų jai nėra.Vis dėlto šios katės susilaukia vis daugiau žmonių simpatijų ir šiuo metu sfinksų veislė sparčiai populiarėja tarp selekcininkų bei kačių mylėtojų. O žmonėms, kurie yra alergiški katės plaukui, šis beplaukis sfinksas - tai tikra dievo dovana.
Kūnas. Sfinkso veislės katės kūnas yra vidutinio ilgumo, jis tvirtas ir raumeningas, tačiau grakštus ir gracingas. Krūtinė apvali, nugara tiesi, apvalus, ne per didelis pilvas. Dažnai žmonės klysta teigdami, jog sfinksas turi aukštesnę kūno temperatūrą nei kitos katės. Taip atrodo tik todėl, jog ši katė neturi kailio ir liečiamasi prie nuogos odos. Prisilietus yra jaučiama daugmaž tikra vidinė kūno temperatūra.
Kailis. Sfinksai iš visų kačių veislių skiriasi tuo, jog jų kūnas yra beplaukis. Tik vietomis labai trumpi, maždaug 2mm. ilgio plaukeliai matomi ant skruostų, kojų, pėdučių ir uodegos. Sfinkso oda yra labai elastinga ir raukšlėta. Raukšlių daugiausia galima pastebėti ant galvos tarp ausų, ties mentimis, kaklo, kojų ir pilvo sritye. Ypač raukšlėta oda būna sfinksų jauniklių.
Spalva. Šiandien sfinkso kates imta veisti visomis įmanomomis spalvomis bei jų deriniais, todėl odos spalva gali būti įvairi: tiek vienspalvė šviesi arba tamsi, tiek marga bei plėmuota. Ypač baltos spalvos deriniai yra vertinami.
Galva. Sfinkso kačių galvos forma yra vidutinio didumo, kiek pailga, su gerai išvystytais skruostikauliais ir antakiais. Kakta plokščia su daug vertikalių raukšlių tarp ausų. Nosis tiesi, vidutinio ilgumo, nosies galiukas gali turėti dėmelę, kuri sava spalva dera prie kūno spalvos. Smakras stiprus ir tvirtas.
Ausys. Lyginant su kitomis katėmis, sfinkso ausys yra ypač didelės. Ties pagrindu plačios, kylant aukštyn jos siaurėja ir užsibaigia apvalainais galiukais. Atstumas tarp ausų nėra didelis. Įspūdingosios sfinkso ausys dažnai yra lyginamos su šikšnosparnio ausimis.
Akys. Sfinksai turi dideles, įžambias, citrinos pavidalo akis, kurių išoriniai kampučiai nukreipti į ausis. Akys gali būti įvairių spalvų, tačiau akių spalva privalo derėti su kūno odos spalva.
Kojos ir letenėlės. Lyginant su kūnu, kojos yra vidutinio ilgumo, tvirtos. Tarp priekinių kojų nemažas tarpas; užpakalinės kojos kiek ilgesnės nei priekinės. Sfinksai turi dideles letenas su storomis pėdutėmis. Pėdutės yra gracingos, ovalios, su ilgais ir aiškiai matomais pirštais. Pagalvėlės yra storesnės nei pas kitas kates, kas sfinksams suteikia galimybę lengviau vaikščioti. Minkštoji pėdučių dalis turi derėti su katės kūno spalva.
Uodega. Sfinksų uodega yra ilga, siaura ir tiesi. Ties pagrindu platesnė, į galą smailėjanti.
Defektai. Sfinkso veislės katė neturėtų būti maža, liesa ir menkutė, smulkių kaulų. Patinas turėtų būti žymiai didesnis už patelę. Defektu laikoma jei sfinkso profilis yra tiesus, galva siaura, ant galvos nėra raukšlių. Bet koks žymus plaukų kiekis, ypač jei tai yra banguoti plaukai, taip pat laikoma sfinkso defektu.
Charakteris. Nors sfinksų išvaizda gali atrodyti agresyvi, tačiau iš tiesų tai be galo mielas naminis gyvūnas. Sfinksas nėra tik paprasta beplaukė katė. Kaip įspūdinga šios katės išvaizda, taip ir ypatingas charakteris nurodo tipinius šios veislės požymius, nepanašius į jokios kitos kačių veislės. Sfinksų mylėtojai teigia, jog sfinksas elgiasi taip, tarsi jis pats savęs nelaikytų kate. Šis gyvūnas yra labai paklusnus, ištikimas, meilus, protingas, švelnus, draugiškas, labai greitai prisirišantis prie šeimininko ir kitų šeimos narių, o svarbiausia – nebijantis šunų ir kitų gyvūnų. Sfinksai be galo mėgsta bendrauti, būtent todėl jie puikiai sutaria tiek su suaugusiais bei vaikais, tiek su šunimis ir kitų veislių katėmis. Todėl įsisgijus sfinkso veislės katę jokiu būdu nepalikite jos vienatvei. Šiam gyvūnui reikia ypač daug meilės ir dėmesio, todėl palikta viena ši katė labai kankinasi ir netgi gali nugaišti. Šios katės gal būti ramios, tačiau judraus gyvenimo būdo jos taip pat nevengia, todėl sfinksai mielai žaidžia, bėgioja, laipioja. Norint apibūdinti sfinkso charakterį kartą buvo pasakyta, jog ši veislė – tai mišinys iš katės, šuns, beždžionės ir vaiko. Šuns – nes sfinksas šeimininkui išlieka ištikimas, beždžionėlės – nes ši katės mėgsta žaisti ir laipioti, vaiko – nes šiai veislei reikia ypač daug dėmesio, bendravimo ir atidos.

Priežiūra. Sfinksų veislės katės yra prijaukinamos esant įvairioms gyvenimo sąlygoms. Bet nepamirškite, kad tai yra tipinis naminis gyvūnas, todėl jį būtina laikyti namuose. Lauke šios katės negyvena.
Sfinksai nereikalauja kruopščios priežiūros, tačiau kaip ir kiekvienam gyvūnui, šiai katei higiena taip pat turi būti palaikoma:
·     Kai kurie žmonės susidaro klaidingą nuomonę galvodami, jog beplaukę katę nereikia maudyti. Tai netiesa. Nesant kailiui, plaukai nesugeria iš odos išsiskiriančių riebalų. Taigi, sfinkso oda prakaituoja kaip ir žmogaus, todėl gyvūno nemaudant oda susiriebaluos ir Jūsų katė ims dvokti. Sfinksas, vėlgi priešingai nei kitos katės, vandens nebijo, jie noriai maudosi, todėl maudynės problemų sukelti neturėtų. Sfinksą prauskite tiktai ypač švelniu šampūnu. Galite parinkti vaikišką šampūną arba specialų šampūną katėms su lecitinu ar kviečių aliejumi. Maudant sfinksą visuomet atkreipkite dėmesį į tai, kad gyvūnas neperšaltų. Na, o jei vanduo pateko į katės ausis, jį nusausinkite vatos tamponais. Maudyti rekomenduojama du kartu per mėnesį. Sfinkso oda yra labai elastinga, todėl jos nereikia tepti aliejais ar kremais, nes gali užsikimšti poros. 
·         Sfinksai kitaip nei kitos katės neturi blakstienų, tad joms į akis lengvai gali patekti dulkių ar kitų nešvarumų. Būtent todėl sfinkso akyse yra gausu ašarų, kurios nešvarumus pašalina akies kampučiuose. Tad akies kampučius laikas nuo laiko pavalykite. Jei akių išskyros yra rudos ar rausvos spalvos, tuomet baimintis nėra ko. Tačiau jei jos įgauna žalsvą, gelsvą arba pieno baltumo spalvą, tuomet turėtumėte kreiptis į veterinarą, ypač jei išskyros yra itin šlapios arba jei ant snukučio susidaro „ašarų takeliai“. Ašarų likučius ir nešvarumus patartina pavalyti vatos tamponu, pamirkytu tirpale, skirtame specialiai valyti akims. 
·         Sfinksams reikia retkarčiais pakirpti nagučius. Tam tikslui būtina naudoti specialias žirklutes. Jokiu būdu nenaudokite paprastų žirklių, kad nepažeistumėte kraujagyslių ar neiįkirptumėte į jautrią vietą. Šia procedūra geriausia užsiimkite dieną, nes dienos šviesoje Jūs puikiai pamatysite permatomą nejautrią nago dalį, kurią kirpti galima. Tuo tarpu nepermatomoje nago dalyje yra daug nervų ir šios nago dalies pažeisti nevalia. Jei netyčia įkirpote ir kraujas ėmė lašėti, svarbiausia neišsigąsti. Pridėję vatos gabalėlį prie skaudamos vietos palaukite, kol kraujas sukrešės. Žinoma, gyvūnas gali prarasti Jumis pasitikėjimą ir kitą kartą norint pakirpti nagus gali kilti problemų. Todėl jei abejojate, visada geriau kirpkite mažesnę nago dalį arba gyvūną nuvežkite pas veterinarą, kuris tiksliai žinos kaip tai atlikti. Kačių nagučiai auga labai greitai, todėl juos patartina pakirpti kas 7-10 dienų. 
·         Sfinkso ausies viduje kaupiasi geltonos spalvos siera, kuri ilgainiui gali pajuoduoti. Tai yra normalu, todėl veterinarų pagalbos neprireiks. Susikaupusią sierą ausyse pavalykite vatos tamponu. 
·         Kadangi sfinksai beplaukiai, jie turi intensyviau palaikyti reikiamą kūno temperatūrą nei kitos katės. Beplaukių kačių medžiagų apykaita yra didesnė, todėl nenustebkite, kad lyginant su kitomis katėmis sfinksai ėda kiek daugiau. Tačiau katės neperšerkite, nes viršsvoris gali turėti neigiamų pasekmių. Sfinksų veislės katės nėra išrankios maistui, todėl joms galite duoti įvairų ėdalą.
WCF kodas: SPH

WCF Standartas:
Kūnas: Vidutinio dydžio ir raumeningas, apvalus ir tvirtas. Turi pakankamai gerą kaulų struktūrą. Krūtinkaulis yra masyvus ir platus, pilvo ertmė apvali. Kojos yra gerai sudėtos, raumeningos ir solidžios. Dėl plataus krūtinkaulio priekinės kojos turi būti nutolusios viena nuo kitos. Padai yra ovalūs ir su ilgais pirštais (beždžionių pirštais).
Uodega yra ilga, laiba ir plika.
Plaukų kuokštas uodegos gale yra toleruojamas (liūto uodega).
Galva: Vidutinio dydžio, truputi užapvalintais galais, truputi ilgesnė nei platesnė, su trumpais, tvirtais, išraiškingais ir apvaliais nasrais bei išsikišusiais skruostikauliais.
Kaklas yra vidutinio ilgio ir raumeningas.
Ausys:  efektingai didelės ir nutolusios viena nuo kitos. Jos yra plačios prie pagrindo, vidinė dalis be plaukų. Nežymus nusileidimas ties ausų galiniu pagrindu yra leidžiamas.
Akys: didelės, citrinos formos, bei išdėstytos truputi nuožulnioje padėtyje. Atstumas tarp akių yra truputi platesnis nei akies plotis. Akių spalva turi derėti su odos spalva.
Kailis:  Oda tik nežymiai padengta plaukais. Oda panaši į žmogaus ir turi tą patį funkcionalumą kaip ir žmogaus oda. Raukšlės yra kaktoje, ant kaklo ir kojų. Nežymus kailis ant nosies yra leidžiamas. Ūsai yra pageidaujami.
Spalvos: Visos spalvos ir atspalviai yra priimami. Bet koks kiekis baltos spalvos yra leidžiamas.
Trūkumai:
Didelis panašumas į Devon Rex ar Cornish rex veisles.
Pastaba:
Poravimasis su kitomis plikomis katėmis yra uždraustas.





Komentarų nėra:

Rašyti komentarą